Artykuły

Kiedy wezwać pogotowie ratunkowe?

Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zespoły ratownictwa medycznego powinny wyjeżdżać do osób w stanie zagrożenia życia lub gdy nastąpiło nagłe pogorszenie stanu zdrowia. Niestety, bardzo często wygląda to zupełnie inaczej. Karetki pogotowia dedykowane ratowaniu ludzkiego życia, wysyłane są do błahych przypadków, które nie wymagają interwencji zespołów ratownictwa medycznego.

Dowiedz się więcej

Kluczowa rozmowa, czyli co mówić dyspozytorowi?

Kiedy mamy do czynienia z jednym z poważnych przypadków wymagających pilnej pomocy ratowników medycznych, wybieramy numer alarmowy 999 i łączymy się z dyspozytorem medycznym. Przekazując informacje dyspozytorowi, powinniśmy zawsze mówić prawdę i możliwie jak najbardziej szczegółowo opisać, co się wydarzyło. I oczywiście słuchać poleceń, bo niejednokrotnie to one właśnie mogą pomóc uratować komuś życie, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe…

Dowiedz się więcej

Kierunek SOR

Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego powinniśmy udać się wyłącznie wtedy, kiedy istnieje zagrożenie zdrowia i życia. Nie jest to tożsame z pogorszeniem stanu zdrowia lub nagłym zachorowaniem. W takich przypadkach, możemy udać się do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej lub lekarza POZ.

Dowiedz się więcej