Artykuły

Pomóż nam ratować innych!

Czym jest Ratownictwo Medyczne i w jakich sytuacjach powinniśmy się zwracać o pomoc? Dlaczego często nadużywane są numer 112 i 999? I dlaczego edukacja w zakresie pierwszej pomocy jest konieczna? opowiada Gilbert Kolbe – magister pielęgniarstwa i ratownik.

Dowiedz się więcej

Pierwsza pomoc w przypadku oparzenia

Chyba każdemu z nas zdarzyło się przynajmniej raz w życiu czymś oparzyć. Bez względu na to, co było przyczyną zdarzenia, działanie jest właściwie takie samo, czyli schładzanie oparzonego miejsca. W jaki sposób i co jeszcze możemy zrobić udzielając pierwszej pomocy osobie oparzonej?

Dowiedz się więcej

Pomyśl, zanim zadzwonisz!

„Doświadczeni ratownicy medyczni są przygotowani do tego, by udzielić profesjonalnej pomocy w przypadku zagrożenia życia lub ryzyka trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jeśli nie mamy do czynienia z takim przypadkiem możemy skorzystać z porady lekarza rodzinnego. Pamiętajmy o tej zasadzie, zanim wezwiemy karetkę”. Dlaczego to takie ważne? Opowiada Stefania Habowska – dyspozytorka i ratownik medyczny.

Dowiedz się więcej

Jak się zachować na miejscu wypadku komunikacyjnego?

Śnieg, deszcz, mgła, prędkość, brawura, splot nieszczęśliwych zdarzeń… To wszystko może przyczynić się do wypadku komunikacyjnego. Jeśli jesteś uczestnikiem lub świadkiem takiego wypadku, powinieneś wiedzieć, w jaki sposób się zachować. Podjęcie właściwych działań może nie tylko ułatwić pracę służbom ratunkowym, ale wręcz ocalić czyjeś życie…

Dowiedz się więcej