Rozległy, promieniujący i narastający ból w klatce piersiowej, zawsze powinien niepokoić, bo może być zwiastunem groźnego schorzenia kardiologicznego.
W jaki sposób zachować się, gdy widzimy kogoś, u kogo pojawia się taki właśnie ból?

Krokiem pierwszym, jest upewnienie się, że można bezpiecznie podejść do osoby poszkodowanej. Jeśli uznasz, że  nie jest bezpiecznie – nie podchodź, wezwij natomiast służby ratunkowe i poczekaj na ich przyjazd.
Jeżeli jednak uznamy, że jest bezpiecznie, przystąpmy do udzielania pierwszej pomocy, według zasad:
Podejdź do poszkodowanego i sprawdź, czy reaguje. Jeśli nie ma reakcji,  delikatnie potrząśnij za ramiona i spróbuj nawiązać kontakt słowny, pytając, czy wszystko w porządku? Jeżeli poszkodowany stracił przytomność, sprawdź czy oddycha. Odchyl głowę do tyłu, przysuń policzek do jego ust i sprawdź oddech. Jeśli nie oddycha, dzwoń po pomoc i rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Działaj w schemacie 2 oddechy i 30 uciśnięć klatki piersiowej. 

Jeśli poszkodowany jest przytomny, zapytaj, co się stało, jakie odczuwa dolegliwości, czy cierpi na przewlekłe choroby i czy przyjmuje leki przepisane przez lekarza. Jeżeli rozpoznasz ból w klatce piersiowej, niezwłocznie wezwij pomoc dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Następnie, osobę poszkodowaną ułóż w pozycji półsiedzącej. Jeżeli widzisz, że poszkodowany ma na sobie ciasne ubrania, możesz zaproponować na przykład rozluźnienie koszuli lub paska od spodni. Powinieneś także starać się uspokoić osobę poszkodowaną, ponieważ zdenerwowanie może pogłębić jej stan.

Jeśli poszkodowany przyjmuje leki, zapytaj, gdzie są i przynieś, by osoba mogła je zażyć. Pamiętaj, że zgodnie z zasadami, ratujący nie może podawać poszkodowanemu leków, może jedynie pomóc w przyjęciu środków przypisanych przez lekarza.
Pozostań z poszkodowanym do czasu przybycia ratowników medycznych, sprawdzając cyklicznie jego stan. Jeśli jesteś w domu poszkodowanego, spróbuj zebrać dokumentację medyczną oraz zażywane leki, a następnie przekaż informacje służbom medycznym, to znacznie ułatwi im dalsze postępowanie z osobą poszkodowaną.