Mroźne powietrze, potęgowane silnym wiatrem, może przyczynić się do wychłodzenia organizmu. Hipotermia to znaczny spadek  temperatury ciała, który w skrajnych przypadkach może stanowić zagrożenie dla  życia człowieka.
W jaki sposób udzielić pierwszej pomocy osobie, której organizm uległ znacznemu wychłodzeniu?

Warto wiedzieć, że hipotermię dzieli się na 3 stopnie – lekki, średni i ciężki.

Lekki, kiedy temperatura ciała spada do 32-35 st. C. Ten stopień charakteryzuje się uczuciem marznięcia, skóra jest blada i zimna, pojawiają się dreszcze i drżenie mięśni. Poszkodowany może skarżyć się na zawroty głowy, niepokój oraz dezorientację.

Stopień średni, kiedy temperatura ciała spada do 30-32 st. C. To stopień, w którym następuje wyczerpanie, a objawy hipotermii lekkiej nasilają się. Pojawia się brak wrażliwości na bodźce i sztywnienie mięśni. Osoba poszkodowane dostaje skurczów mięśni, cierpi na zaburzenia świadomości, apatię.

Stopień ciężki, kiedy temperatura ciała spada poniżej 30 st. C. Poszkodowany nie odczuwa bólu, zachowaniem przypomina osobę po spożyciu alkoholu, mowa jest bełkotliwa a ruch niezborny. Puls jest słabo wyczuwalny, a oddech płytki. Zanika także reakcja źrenic na światło, co jest spowodowane niedotlenieniem mózgu. Dochodzi do utraty przytomności. Trzeba pamiętać, że obniżenie temperatury ciała do 25 st. C może prowadzić do śmierci!

W jaki sposób postępować w przypadku hipotermii?

Po pierwsze sprawdzamy, czy jest  bezpiecznie.  Zakładamy rękawiczki, podchodzimy do poszkodowanego i oceniamy jego stan ogólny. Sprawdzamy przytomność i oddech. Dzwonimy pod numer 999 lub 112. Następnie zabezpieczamy poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem. Jeśli jest taka możliwość przenosimy lub prowadzimy osobę poszkodowaną do ciepłego pomieszczenia. Jeżeli ubranie poszkodowanego jest mokre, należy je zdjąć  bez zbędnego poruszania poszkodowanego. Można w tym celu ubranie rozciąć. W przypadku podejrzenia odmrożenia uszu, nosa, dłoni i stóp, należy rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają ukrwienie oraz zdjąć biżuterię. Następnie okrywamy poszkodowanego kocem lub folią NRC. Dodatkowo trzeba okryć szyję i głowę, by zmniejszyć utratę ciepła. Gdy poszkodowany jest przytomny, możemy podać mu do picia gorące napoje. Pamiętajmy, by w żadnym przypadku nie podawać alkoholu, bo powoduje on rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym potęguje oziębienie organizmu. Jeśli stwierdzimy uszkodzenia skóry, powinniśmy zabezpieczyć je suchym opatrunkiem. W przypadku, gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a ma czynności życiowe, należy ułożyć ją w pozycji bezpiecznej ustalonej, która zapewni swobodne oddychanie. Musimy kontrolować oddech poszkodowanego, a jeśli dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia, przystępujemy do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Pamiętajmy, by w żadnym wypadku nie pocierać stóp i rąk poszkodowanego, ponieważ możemy spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry. Ważne jest także, byśmy nie potrząsali poszkodowanym, bo może to przyspieszyć przemieszczanie zimnej krwi w stronę serca. Nie możemy także pozostawić poszkodowanego bez opieki, dlatego razem z nim oczekujmy na przyjazd karetki pogotowia.